Elafonisi: Girit’in Büyüleyici Pembe Kumsalı

On aylık bir bebekle Atina, Naxos, Santorini`yi kapsayan Yunanistan turunmuzun son durağı Girit. Birgün bir afişte gördüğümuz Elafonisi ise bizim Girit yollarına düşmemizin sebebi. Girit’in batı kıyısında yer alan Elafonisi, bir zamanlar yalnızca yerel halk tarafından bilinirken, şimdi ise dünya çapında ünlü bir plaj. Özellikle 2014 yılında Dünya’nın en güzel plajları listesine alınınca, ziyaretçi sayısı her geçen yıl artmaya başladı.
Doğal güzelliği ile kalpleri fetheden ve natura ağına dahil olan bu özel plaj, her yıl dünyanın en iyi plajları arasında gösteriliyor. Elafonisi aslında tam anlamıyla ana karaya bağlanan bir ada. Bu ada Girit’in güneybatı kıyısından sığ, sıcak bir lagün ve yüksek gelgit sırasında en fazla bir metre su altında kalan bir kumul ile ayrılmıştır.

Elafonisi’ye Ulaşım

Elafonisi`ye ulasım icin biz araç kiraladık. Arabayla ulaşım rahat olsa da, burası kırsal bir alan olduğundan, yollar dağlık ve virajlı, bu nedenle hız yapmak mümkün değil. Chania’dan yaklaşık 1.5 saat, Heraklion’dan ise yaklaşık 3 saat süren bir yolculuk sonunda bu büyüleyici plaja varabilirsiniz.

Araba kiralamayı planlamıyorsanız, Chania harika bir üs olabilir çünkü buradan hem tur seçeneği hem de toplu tasima mevcut. Chania’dan Elafonisi’ye yaz aylarında günlük otobüs seferleri mevcut, ancak bu yolculuk genellikle 2.5 saatten fazla sürüyor. En ucuz seyahat seçeneği bu olsa da, en rahatsız edici olanıdır. Sezon dışında otobüs seferleri genellikle sadece hafta sonları yapılıyor. Mutlaka KTEL`den kontrol etmek lazim.

Araba kiralamayı planlamıyor, otobüse de katlanamam diyorsanız Chania’dan kalkan turlarla Elafonisi’ye ulaşım sağlamak mümkün. Bu turlar genellikle plajda 4 saate yakın zaman geçirme, ve dönüşte güzel bir tavernada mola verme imkanı sunuyor. Toplamda 10 saate yakın süren turların ücreti 30€ dan başlıyor.

Plaj Olanakları

Elafonisi’ye yaklaşırken, park edebileceğiniz birkaç ücretli otopark bulunmaktadır. Yürüme mesafesini azaltmak için mümkün olduğunca girişe yakın bir yere park etmeye çalışın. Plajın kenarına en yakın otopark yyaklasik 10 dakika yürümeniz gerekiyor. Oldukça organize bir plaj, çok çesit olmasa da atıştırmalık alabileceğiz birkaç kafe, duşlar, tuvaletler, şezlong ve şemsiyeler var.

Plaj kalabalık olduğunda, bu kafelerde uzun süre sıra beklemeniz gerekebilir ve sonunda çok memnun da kalmayabilirsiniz. Daha güzel yemekler 15 dk yürüme mesafesindeki geleneksel yunan mutfağı ile ünlü Taverna Kalomirakis Family’e gidebilirsiniz.

Elafonisi tatlı bir rüzgar aldığı için su sporlarına da olanak tanıyor, Kite Surfing merkezinde başlangıç seviyesi için dersler alabilirsiniz.


Büyüleyici Pembe Kumlar

Pembe kumlar bu zaten güzel plajı etkileyici kılıyor. Bu arada Elafonisi’deki pembe kum dediğimiz aslında kum değil, Foraminifera’nın kırmızı kabuklarından oluşuyor. Foraminifera, kabuklu tek hücreli mikroorganizmalardır. Bu kabuklar, Elafonisi’nin beyaz kumuyla karıştığında, güzel pembe renkli kumu ortaya cıkar. Siz yine de fotoğraflara aldanmayın ve beklentilerinizi dengede tutun. Pembe kum miktarı, günün saati, dalgalar ve insanların plajdan ne kadar kum aldığına bağlı olarak değişir. Yanlış anlasılmasın plajdan kum almak tabi ki yasak ama yapanlar var. Pembe kumu gözlemleme şansınızı artırmak için, insanlar kumun üzerinde yürümeden önce, sabah erken saatte ziyaret edebilirsiniz.

Elafonisi’nin ılık, geniş ve sığ lagünü, çocuklar için harika bir doğal havuz olması yanında, nadir görülen deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor. Bu koruma altındaki utangaç canlıları görebilirseniz çok şanslısınız.

Çakıl veya taşlı plajların yaygın olduğu bir bölgede, Elafonisi’de plaj inanılmaz derecede yumuşak, pudramsı kumlu, bu yine çocuklu aileler için harika bir olanak.

Ne Zaman Ziyaret Etmeli?

Elafonisi’yi hatta tüm Yunanistan`ı ziyaret etmek için en iyi zaman yaz aylarıdır, özellikle Mayıs ve Eylül ayları arasında, hava sıcak ve güneşli olduğunda ve su yüzme için mükemmeldir. Ancak popülerliği nedeniyle, zirve sezonunda oldukça kalabalık olabilir, bu yüzden erken gelmenizi tavsiye ederim.


Elafonisi Plajı Neden Ziyaret Edilmeli?

Elafonisi’yi hatta Yunanistan`ı ziyaret etmek için en iyi zaman yaz aylarıdır, özellikle Mayıs ve Eylül ayları arasında, hava sıcak ve güneşli olduğunda mükemmeldir. Ancak popülerliği nedeniyle, yüksek sezonda oldukça kalabalık olabilir, bu yüzden erken gelerek yerinizi ayırtmanız tavsiye ediyorum.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir