Cinque Terre’i Ziyaret İçin En İyi Zamanlar ve İpuçları

İtalya’nın en büyüleyici yerlerinden biri olan Cinque Terre, renkli evleri, sarp kayalıkları ve nefes kesici manzaraları ile ünlü. Bu benzersiz destinasyonu ziyaret etmek için en uygun zamanı seçmek, kalabalıklardan kaçınmak ve doğanın tadını çıkarabilmek adına önemli. Bence bölgeyi ziyaret için en güzel zaman Nisan, Mayıs ve Eylül ayları, neden mi?

Bu dönemlerde hava ılıman ve yaz ayları olan pik sezona kıyasla çok çok daha az kalabalık olur. İlkbahar aylarında, ortalama sıcaklıklar yaklaşık 17–21ºC civarında çok yağış beklenmez. Bu sıcaklıklar, patikaları keşfetmek ve çevreyi rahatça gezmek için de mükemmel. Nisan Mayıs aylarında çiçekler arasından yürüyecek, Eylül ayında ise üzüm hasadı vemdemmiaya şahit olacaksınız. Peki ya deniz derseniz açıkçası bölgede zaten deniz turizmi ağır basmıyor, ama hala denize girmek için uygun.

Bu aylardaki Özel Günler ve Festivaller:

Paskalya : Mart sonu Nisan başında, kasabalarda çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu dönem pekçok ülkede paskalya tatili olduğu için mesela Mayıs’a oranla birazcık daha kalabalık olabilir.

İşçi Bayramı : 1 Mayıs, İtalya’da İşçi Bayramı olarak kutlanır. Turistlere yönelik çoğu işletme açık kalır.

Sagra dei Limoni – Monterosso Limon Festivali : Monterosso’nun popüler yıllık etkinliği Limon Festivali, Mayıs ayının üçüncü Cumartesi günü düzenlenir. Etkinlik, en büyük limonlar için yarışmaları ve limon bazlı ürünler, limoncello likörü vs mis kokulu günler bekleyin.

Hamsi ve Zeytin Festivali : Bu iki lezzetli yiyecek, Eylül ayının üçüncü Cumartesi günü Monterosso’da kutlanıyor.

Bu aylarda ayrıca harika konaklama fırsatları bulursunuz tabi sezon sonu bazı yorgun işletmelerin ya da sezon başı hazırlığında olanların kapalı olabileceğini göz önünde bulundurun.

Yağışlı Aylar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler : Ekim ve Kasım ayları, Cinque Terre bölgesindeki en yağışlı dönemler. Bu aylarda gök gürültülü fırtınalar ve toprak kaymalarına neden olabilecek şiddetli yağışlar olabilir. Eğer bu dönemde seyahat etmeyi planlıyorsanız, hava durumunu takip edin.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir