İzlanda`yı ziyaret etmek İçin en İyi zaman

İzlanda’yı ziyaret etmek için en iyi zaman ne zaman? İzlanda, yıl boyunca ziyaret edilebilecek bir destinasyon olup, ne zaman ziyaret ettiğinize bağlı olarak çok farklı deneyimler sunuyor.

İzlanda her zaman öyle olsa da kışın gerçek bir büyülü harikalar diyarına dönüşüyor ve bunun bir sebebi tabi ki Kuzey Işıkları. Aralık’tan Ocak’a, Kuzey Işıklarını görmek için en uygun zaman. Karanlık mevsim zirveye yaklaşırken, etrafta bir bayram havası. Reykjavik`de noel pazarı ve buz pateni pisti kuruluyor.

Bu aylarda yol koşulları genel olarak çok elverişli değil ve kar fırtınaları söz konusu. Biz Ocak ayında gittiğimizde havanın şansımıza çok güzel olduğunu gördük, tabii ki bu her zaman böyle olmayabilir. Yollarda neredeyse hiç sorun yaşamadık ama olası zor koşullarda turlara katılmak daha güvenli diyebilirim.

Nisan-Mayıs aylarında hava hala tam olarak güvenilir olmasa da, sıcaklıklar yavaş yavaş artar. Hatta 18 Nisan’dan sonraki ilk Perşembe günü İzlanda’da resmi olarak Yazın İlk Günü kutlanır. İlk çiçekler açar ve ağaçlar tomurcuklanır. Göçmen kuşlar sürüler halinde gelir ve hatta göçmen balinalar da geri dönmüş olur, hava iyi olduğunda balinaları izlemek eminim daha keyiflidir. Bu, bir sonraki gidişimizde kesinlikle katılacağımız bir etkinlik. Birçok tur bu aylarda tekrar başlıyor.

Eğer yaz aylarında (Haziran’dan Ağustos’a) ziyaret ediyorsanız, ılıman hava ve çok uzun günlerden faydalanacaksınız. Yazın ortasında, gerçek bir gece yaşanmıyor, alacakaranlık, güneş ufukta birkaç saatliğine batsa bile gökyüzünü aydınlatıyor.

Yaz ayları aynı zamanda zirve sezonu ve en yoğun ziyaretçi zamanı, bu yüzden kalabalık şelaleler, dolu turlar ve pahalı konaklama yerlerine hazırlıklı olun. Bu durumu anlamak güç çünkü bu mevsimde Kuzey Işıklarını görmek imkansız, tercih edeceğimi hiç sanmıyorum.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir