Avrupa Seyahat Rehberi 2024: Ucuz ve Kolay Gezgin İpuçları

Avrupa’ya seyahat etmek, birçok farklı kültürü, tarihi yerleri ve muazzam manzaraları keşfetmek için harika bir fırsat.

İşte Avrupa’da hangi ülke veya şehir olursa olsun seyahat ederken işinize yarayabilecek bazı ipuçları:

1. Seyahat Planlaması:

 • Erken Rezervasyon: Uçak biletleri ve konaklama yerleri için erken rezervasyon yapmak, maliyetleri düşürmenin en iyi yollarından biridir. Özellikle yüksek sezonda (Haziran-Ağustos) seyahat edecekseniz, erken hareket etmek önemli. Bununla birlikte nadir de olsa seyahat tarihi yaklaştığında aylar önce aldığınız uçak biletinin düştüğünü görebilirsiniz. Biz bunu özellikle WizzAir biletlerinde yaşadık ne yazık ki.
 • Rota Belirleme: Avrupa, gezilecek yerlerle dolu olduğundan, hangi ülkelere ve şehirlere gitmek istediğinizi önceden planlayın. Böylece zamanınızı ve bütçenizi daha verimli kullanabilirsiniz. Ben bunun için Google My Maps’i çokça kullanılıyorum.


2. Ulaşım:

 • Demiryolu ile Seyahat: Avrupa’da trenle seyahat etmek, şehirler ve ülkeler arası geçişler için hem ekonomik hem de verimli bir yöntemdir. Interrail gibi geçiş biletleri, sınırsız tren kullanımı sağlayarak maliyetleri düşürebilir.
 • Uçak Kullanımı: Daha uzak mesafeler için düşük maliyetli havayolu şirketlerinden yararlanabilirsiniz. Ancak bagaj sınırlamaları ve ek ücretlere dikkat edin. Biz sırt çantalı seyahat edeceksek genelde ucuz dediğimiz bu havayollarını kullanıyoruz. En sık kullandıklarımız Wizzair, EasyJet, Rynair.
 • Araç Kiralama: Eğer araç kiralayacaksanız son ana bırakmayın. Özelllikle mesela otomatik veya 7 koltuklu gibi araç kiralamanız gerekiyorsa önceden planlamanızda fayda var. Çoğu araç kiralama şirketinde daha çok manuel vites araç bulunur bu da otomatik araçların hızla tükenmesi anlamına gelir. Artık pekçok firmada online kolayca aracınızı rezerve edebiliyorsunuz. Hatta bazen ücretsiz iptal seçeneğiniz de oluyor.Araç kiralarken ekranda ilk çıkan fiyatlara aldanmayın ve mutlaka dahil sigorta kapsamını araştırın.

3. Konaklama:

 • Çeşitli Seçenekler: Hosteller, Airbnb, ve butik oteller Avrupa’daki konaklama seçenekleri arasında popüler. Şehir merkezinden biraz uzakta kalmak, daha iyi fiyatlar bulmanızı sağlayabilir. Bununla birlikte ben her zaman plan yapmaya başladığımız anda sonra iptal etmeye açık rezervasyon yaparım. Neredeyse heryer çok populer ve fiyat performans seçenekler çok hızlı tükeniyor.
 • Yerel Deneyimler: Daha otantik bir deneyim için, yerel halkın da tercih ettiği konaklama yerlerini seçmeyi düşünün. Kabin konaklama da bu otantik seçenekler aradında.

4. Yeme-İçme:

 • Yerel Mutfakları Deneyin: Avrupa’nın her köşesi kendine özgü lezzetlere sahiptir. Restoranlar yerine sokak lezzetlerini ve yerel pazarları deneyerek hem daha ekonomik hem de daha otantik bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bunun size karın ağrısı olarak dönme ihtimalini de gözardı etmeyin. Yakın zamanda bir arkadaşım İspanya seyahatinde deniz ürünlü bir sokak lezzetinden zehirlendi ve 3 günlük gezisinin çoğunu yararak geçirdi.

5. Gezilecek Yerler:

 • Müze Kartları: Birçok Avrupa şehrinde, müze ve turistik yerlere sınırsız erişim sağlayan kartlar bulunur. Bu kartlar, birden fazla yere giriş yapmayı planlıyorsanız maliyetten tasarruf etmenizi sağlar.
 • Ücretsiz Etkinlikler: Konserler, festivaller ve müzelerin ücretsiz olduğu günler gibi etkinlikleri önceden araştırın. Şehirden döndükten sonra farketmeniz üzücü olsbilir.

6. Güvenlik ve Sağlık:

 • Seyahat Sigortası: Seyahat sigortası, olası sağlık sorunları ve bavul kaybı gibi durumlar için önemlidir. Seyahate çıkmadan önce bir seyahat sigortası yaptırmayı düşünün.
 • Nakit ve Kart Kullanımı: Avrupa’nın çoğu yerinde özellikle pandemi sonrası kredi kartları yaygın olarak kullanılıyor, ancak küçük esnaf ve bazı ülkelerde nakit para önemli olmaya devam ediyor. Daima bir miktar nakit para bulundurun. Ancak pekçok kişinin yaptığı hatayı yapmayıp, yanınızda kendi para biriminizde gereğinizden fazla para getirmeyin. Genelde bunu yapan kişiler ya havaalanında ya da merkezde ilk buldukları döviz bürosunda bu parayı yerel para birimine çeviriyor. Ne yazık ki genelde bu çevirme işlemi çok kötü kurlarla oluyor. Prag merkezde bizi acele bir şekilde bunu yapıp aldığımız paraya şok olarak uyanmıştık. Ne kadar itiraz etsek de ne yazık ki fayda sağlamadı.Bunun yerine, artık ATM lerden de çok daha iyi kur ile para çekebileceğinizi unutmayın. Biz artık minimum miktarda para taşıyoruz, hatta İzlanda seyahatimiz süresince yanımızda hiç yerel birimde para bulundurmamıza gerek kalmadı.
 • Hırsızlık:  Her ne kadar aksi söylense de pasaportunuzu yanınızda taşımayın. Pasaportunuzun fotokopisi ve orijinal sürücü belgenizi taşımak inanın çok daha güvenli bir seçenek çünkü ne yazık ki genel olarak kalabalık, turistik olan heryerde bu istenmeyen olaylar ile sıklıkla karşılaşılabiliyor.


En önemlisi her zaman esnek ve yeni deneyimlere açık olun! Bazen seyahatiniz hiç planlamadığınız gibi devam edebilir, moralinizi bozmadan zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmeye bakın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir